Co to jest klimatyzacja ?
Klimatyzacja jest to proces nadawania powietrzu w pomieszczeniu określonych właściwości (temperatury, wilgotności), pożądanych ze względu na dobre samopoczucie ludzi lub też parametrów wymaganych ze względów technologicznych. Odpowiednie właściwości powietrza uzyskuje się poprzez : nawilżanie, osuszanie, podgrzewanie i ochładzanie.

Czym różni się wentylacja od klimatyzacji?
Wentylacja ma za zadanie dostarczyć nam powietrze zewnętrzne do pomieszczenia, a klimatyzacja ma za zadanie odpowiednio je uzdatnić poprzez : nawilżanie, osuszanie, podgrzewanie, ochładzanie. Tak więc klimatyzacja jest częścią składową wentylacji, ale dzięki klimatyzatorom może samodzielnie funkcjonować.

Z czego składa się klimatyzator?
Klimatyzator składa się z dwóch części : jednostki zewnętrznej ( agregatu skraplającego) oraz jednostki wewnętrzne ( chłodnicy ). Obie jednostki są połączone ze sobą instalacją chłodniczą wykonaną z rur miedzianych. Czynnikiem chłodniczym jest freon. Klimatyzatory nie pobierają powietrza z zewnątrz, tylko chłodzą powietrze które znajduje się w pomieszczeniu, czyli działają na tzw. powietrzu obiegowym Ponadto na instalację klimatyzacyjną składają się : instalacja elektryczna ( zasilająca klimatyzator ) oraz instalacja skroplin ( czyli odprowadzenie wilgoci z jednostki wewnętrznej do kanalizacji )

Jak dobrać klimatyzator do danego pomieszczenia?
Aby prawidłowo dobrać klimatyzator dla danego pomieszczenia należy wziąć pod uwagę:
- kubaturę pomieszczenia, typ ścian, okien i drzwi,
- jego orientacja względem stron świata, oraz umiejscowienie w budynku ( parter, piętro poddasze)
- zyski wewnętrzne ciepła ( urządzenia, światło, komputery, ilość osób).
Są to podstawowe parametry dzięki którym można określić moc chłodniczą klimatyzatora, ale najlepiej jeżeli doboru klimatyzatora wykona wyspecjalizowana firma.

Jaki jest koszt eksploatacji klimatyzacji?
Roczny koszt eksploatacji klimatyzatora zależy od jego mocy chłodniczej. Wiadomo, że im ona jest większa tym urządzenie będzie pobierało więcej energii elektrycznej. Przybliżony koszt rocznej eksploatacji dla klimatyzatora o mocy chłodniczej 2 kW to około 350 zł na sezon klimatyzacyjny.

Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla zdrowia ludzi?
Klimatyzacja jeżeli jest prawidłowo eksploatowana czyli regularnie poddawana konserwacji i czyszczeniu jest bezpieczna dla ludzi. Ważne jest także, aby nie przesadzać z chłodzeniem powietrza w pomieszczeniu w czasie upałów. Zbyt duża różnica temperatur pomiędzy pomieszczeniem klimatyzowanym, a temperaturą zewnętrzną nie jest wskazana dla organizmu człowieka.

Czy klimatyzacja jest bezpieczna dla środowiska naturalnego?
Obecnie stosowany czynnik chłodniczy czyli np. freon R 410 A jest czynnikiem chłodniczym bezpiecznym dla środowiska naturalnego. W użyciu są urządzenia klimatyzacyjne które posiadają czynnik chłodniczy nieekologiczny np. R 22,ale sukcesywnie urządzenia te są wycofywane z eksploatacji."Aero-Klima" - Klimatyzacja i Wentylacja
42-606 Tarnowskie Góry
ul. Fiołków 10

gsm 600 568 686 oraz 600 905 620
e-mail: aeroklima@aeroklima.pl

Klimatyzacja: Gliwice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry